Niemy

Niemy

Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-62441-36-5
Wydawnictwo: Artystyczny Bełchatów & Coś Pięknego
Liczba stron: 128
Gatunek: przygodowa

Niemy to pełna akcji, momentami zabawna opowieść o poszukiwaniu korzeni. Dziewiętnastoletni Rafael Wells koniecznie chce poznać prawdę o swoich przodkach, ale jego dziadkowie niechętnie wspominają dawne dzieje. Mimo to Rafael łudzi się, że gdzieś na świecie żyją jeszcze inni starsi Wellsowie, którzy rzucą odrobinę światła na skrywane przez lata rodzinne tajemnice. W tym celu niemy bohater wyrusza w podróż do Niemiec. Szanse na znalezienie żyjącego Wellsa są niewielkie i to nie tylko dlatego, że nawet nie zna jego imienia…

Niemy to pierwszy tom Niemej trylogii.

Bardzo przypadło mi do gustu poczucie humoru i żartobliwy ton, z jakim pisze autor. Sprawiło to, że od razu poczułam ogromną sympatię do głównego bohatera, który jest jednocześnie narratorem pierwszoosobowym tej historii. A fakt, że jest on niemy, gwarantuje, że czeka nas niezwykle bogate życie wewnętrzne bohatera i dokładnie poznamy jego myśli, odczucia i plany. Tak właśnie było, jednak nie brakowało tu również dialogów, które autor bardzo sprytnie przedstawił, dzięki czemu niemal nie odczuwamy niepełnosprawności bohatera.

Książka jest bardzo przyjemną, lekką i ekscytującą lekturą (…) Czyta się ją szybko nie tylko ze względu na objętość, ale i na bieg zdarzeń. Nie ma tutaj zbędnych opisów czy rozmów o niczym. Konkrety wciągają czytelnika w głąb historii o niemym bohaterze i jego życiu już od początku.

Bez wiedzy na temat historii swojej rodziny, trudno budować własną tożsamość i przynależność. Jak bowiem ruszyć do przodu, nie znając własnej przeszłości? Rafał Lewandowski pod płaszczem lekkiej opowieści przemyca bardzo wartościowe przesłanie, którego trudno nie zauważyć.

Od pierwszych stron książka zaciekawia i niesamowicie wciąga. (…) Podoba mi się styl pisania autora: niezwykle żywy i współczesny, z wykorzystaniem pierwszoosobowej narracji. (…) Akcja toczy się wartko i znacznie przyśpiesza na końcu. Kreacja bohaterów jest stosunkowo udana, są wyraziści i konkretni. Zakończenie ma dramatyczny i zaskakujący przebieg.