Stulecie kryminału
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-66517-60-8
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 400
Gatunek: kryminał (zbiór opowiadań)
- Autorzy opowiadań
Robert Małecki, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Anna Bińkowska, Ewa Spławska, Marcel Woźniak, Grzegorz Skorupski, Margota Kott, Sebastian Imielski, Katarzyna Skręt, Magdalena Lewandowska–Rosa, Stefan Weisbrodt, Joanna Kłosińska, Łukasz Szuster, Rafał Pawlak, Maciej Koncman, Rafał Lewandowski
- Opis
Stulecie kryminału. Tysiące możliwych scenariuszy. Siedemnaście mistrzowskich opowiadań. I tylko jeden temat: zbrodnia.
W lipcu 1919 roku ogłoszono w Polsce dekret o powołaniu Policji i tym samym narodziła się polska kryminalistyka. Od ponad stu lat policjanci stanowią niekiedy jedyną pomoc w walce z niesprawiedliwością, ludzką podłością i złem.
Jak wyglądała praca policji wtedy, sto lat temu? Z jakimi wyzwaniami funkcjonariusze policji mierzą się dziś? I jak może wyglądać tropienie przestępców za kolejnych sto lat?
- Recenzje
Stulecie kryminału to tom – mimo wspólnego mianownika – różnorodny tematycznie, ciekawy pod względem wymyślanych przez autorów rozwiązań zagadek kryminalnych, kreślenia niejednorodnych sylwetek policyjnych postaci oraz dobieranych różnorakich struktur fabularnych.
Z opowiadań uczestników konkursu uwagę zwracają Punkt odcięcia, Śmietnik i O mały włos. (…) W przypadku Śmietnika docenić należy dobre tempo akcji, pomysł i wykonanie.
Postapokaliptyczność jest w zasadzie domeną kryminalnych opowieści przyszłości zawartych w Stuleciu kryminału. Najmniej może w Śmietniku Rafała Lewandowskiego – klasycznie opowiedzianej, wciągającej historii kryminalnej, która opisuje zło mogące się dziać kiedykolwiek i gdziekolwiek, ale tylko w świecie tego opowiadania dochodzenie toczyć się może takim, a nie innym torem, dzięki zdobyczom nauki, oddanym – jak dwieście lat wcześniej daktyloskopia – w ręce policji.