O mnie

O mnie

Nazywam się Rafał Lewandowski. Urodziłem się w 1990 roku w Bełchatowie. Skończyłem studia z socjologii zarządzania i organizacji oraz zarządzania zasobami ludzkimi. W latach 2010–2015 prowadziłem „Artystyczny Bełchatów” – blog poświęcony lokalnej twórczości. Trzykrotnie (w latach 2012, 2013 i 2015) byłem stypendystą artystycznym Prezydenta Miasta Bełchatowa.


W 2010 roku opublikowałem pierwszą powieść Efekt motyla. Później wydawałem kolejne: Koncert słów, Nieodwzajemnione uczucie, Bonus, Zbrodnia w BTW i cykl Niema trylogia (Niemy, Blok, Dziedzic). W 2020 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się antologia Stulecie kryminału, w której znalazło się jedno z moich opowiadań – Śmietnik.

Od 2016 roku pracuję w jednym z wydawnictw, gdzie zajmuję się przede wszystkim redakcją, korektą i pisaniem rozmaitych tekstów (m.in. na okładki), a także selekcją zdjęć oraz konsultowaniem projektów graficznych. W ciągu tych kilku lat brałem udział w opracowaniu prawie 500 publikacji o różnorodnej tematyce. Wśród nich były książeczki dla najmłodszych, bajki, książki aktywizacyjne, słowniki, encyklopedie, albumy o podróżach, zwierzętach, samochodach i wiele, wiele innych.

Oczywiście uwielbiam czytać, zwłaszcza kryminały i thrillery, ale nie ograniczam się tylko do tych gatunków. Do grona moich ulubionych autorów należą m.in.: Jo Nesbø, Harlan Coben, Håkan Nesser, Katarzyna Puzyńska i Olga Rudnicka. Jednak nie można spędzić całego życia za biurkiem lub na kanapie, więc w wolnych chwilach także biegam i uprawiam tai chi.